YouTube Thumbnail (69).jpg

Hosťovský článok od Spokojná Mama

Nedávno som čítala na internete článok o nemilovanej dcére. Myslím si, že nie je správne, sústrediť sa na to, či ťa nemiluje mama, otec, alebo tvoj opatrovník. Či si dievča, alebo chlapec. Ten článok sa mal volať nemilované dieťa. Absolútne som sa v tom článku našla. Vlastne ma to až vydesilo, lebo ani môj psychológ mi to tak priamo „nešplechne do tváre“.

Selection_252.png

Samota môže byť smutná a ohromujúca, či už ste doslova sami alebo “len” cítite osamelosť. Zažila som to na vlastnej koži. Pred šiestimi rokmi som sa presťahovala z USA do Belgicka kvôli práci. Mala to byť vzrušujúca medzinárodná príležitosť spolu s mojím vtedajším priateľom. On však nakoniec neprišiel a miesto toho sa so mnou rozišiel. Takže som bola v Belgicku doslova sama, bez rodiny, bez priateľov a bez partnera. 

Po prebdenej noci a osem hodinovom časovom posune som vystúpila v Bruseli z lietadla. Bola nedeľa ráno 1 decembra. Na letisku ma nikto nečakal. Zobrala som si taxík do ubytovne, ktorú mi na prvý mesiac zarezervovala firma. Od únavy som padla do postele. Zobudila som sa až poobede. Vonku pršalo a bola už tma. Vôbec sa mi nechcelo vykročiť do neznáma.

Selection_250.png

Niektoré ženy nevedia prejaviť svoju sexualitu tak, ako by si priali. Chceli by si s partnerom užívať vášeň, vzrušenie, spojenie v láske, ale akosi chuť na to neprichádza. Miesto toho počítajú týždne od posledného sexu a hrozia sa, že “to” čoskoro budú musieť znova podstúpiť, aby sa ich muž nezačal obzerať po inej.

Čo mohlo spôsobiť tento problém? Dôvodov môže byť viacero. Jeden z nich je aj prílišné zavrhovanie sexuality počas dospievania. Sexualita nie je sama o sebe dobrá ani zlá. Tak ako nôž nie je o sebe dobrý alebo zlý. Záleží na jeho použití v danom čase a kontexte. (Článok bol uverejnený v časopise Balans.)

Selection_128.png

Je to snáď „choroba“ dnešnej doby, že si ľudia nevedia nájsť stabilný vzťah? Čím to je? Že by to bolo kvôli tomu, že chlapom ide len o sex a nechcú sa viazať? Alebo je to snáď v tom, že ženy sú dnes také schopné a nezávislé, že chlapov už ani nepotrebujú? Odpovedí je mnoho. Rozlúsknuť tento oriešok v prípade konkrétneho človeka je pre mňa výzva aj poslanie. Príbeh o Tomášovi a Jane vám odhalí jednu z možností. (Článok bol pôvodne zverejnený v časopise Balans.)

Brnak-037 (1).jpg

Dnes som sa porozprávala s Katarínou Brňákovou. Kedysi bola ponižovaná, zažila úplne dno a beznádej. Dnes je to úctyhodná žena, sebavedomá podnikateľka, matka troch detí a národne ocenená autorka. Je zakladateľka medzinárodného projektu na osvetu dojčenia a prezentuje svoje názory aj priamo na ministerstve. 

Ale začiatky mala veľmi ťažké...

Selection_102.png

Môj príbeh o spracovaní žiaľu zo straty a o príprave na radostné tehotenstvo. (Tento článok bol pôvodne uverejnený v časopise Balans.)

Zložil telefón a so stiahnutým hrdlom mi povedal: “Môj otec má rakovinu a mama chce aby som sa vrátil späť do Ameriky.” “Čože? To je hrozné!” Chvíľu bolo hrobové ticho. Potom som sa manžela spýtala. “Čo budeme robiť? Chceš sa vrátiť?” Čo mi iné ostáva, odpovedal...

SLEDUJTE NÁS


               

unnamed (1).jpg
161810324_10222017859213209_4757063599526563294_n.jpg

Stvorročnej dcere sa pribeh o zajacikoch velmi pačil, po kazdej kapitole si pytala hned dalsiu. Z psychologickeho hladiska su v knizke zdoraznene rozne psychicke konstrukty, ktore je vyznamne u deti podporit či rozvinut. Najviac nas obe zaujala kapitole o bublinke bezpecia, kedze dcera momentalne v sebe riesi rozne strachy, bublina nam pomaha s nimi pracovat."

Mgr. Lucia Baková Psychologička & mama 2 deti
173901158_207291930838493_5683932337049954449_n.jpg
Untitled design.jpg
Untitled design (5).png
Untitled design (2).png

Knižka je veľmi pekne a jednoducho zo života napísaná a je krásne ilustrovaná. Môj skoro 6 ročný syn mi nechcel dovoliť prestať čítať a ako jedna z mála posledných kníh sa mu tak páčila, že povedal, že ju bude chcieť čítať zas. Bol pri čítaní pozitívne naladený, rozprávali sme sa, pozreli sme si spolu fotky z obdobia keď bol maličký a stále sa usmieval a stískal nás. Manžel sa hneď pýtal, čo je to za knižka :)... Je super, ďakujem. 

PS: Trochu som sa obávala čo na ňu syn povie, lebo máme už "pozitívnych rozvojových" detských knižiek pár a ani jedna ho až tak nezaujala ako táto. 

Monika Erényi Mama 6 ročného chlapca
Untitled design (1).jpg
milujeme ju (6).png
milujeme ju (4).png
Untitled design (4).png

Kniha je velmi putava a krasna. Moju dceru (6r) velmi zaujala. Prave totiz prechadzame zlozitym obdobim, neviem ci je to vekom alebo mladsim bratom (1.5r), ale vo Vasej knihe sa akoby nasla. Zrazu sme riesili, co bolo ked bola malicka, ci sme sa na nu tesili, ked bola v brusku. Kniha ju oslovila a musela som jej slubit, ze si ju este precitame a porozpravame sa o vsetkom co bolo. Aj mna bavilo citat ju a spominat na vsetky tie drobnosti, ktore boli a na ktore sa vplyvom casu zabudlo.

Viera Katinova Mama 2 detí z Košíc
175162542_286165402960138_8917275696797439861_n.jpg
Untitled design (6).png