DIEŤA Z NEBA - 8 PILIEROV SEBAVEDOMIA ADOPTOVANÉHO DIEŤAŤA

Obalka-Predok-Adop (1).jpg

Kniha je vhodná pre deti od 3 do 8 rokov na spoločné čítanie s rodičmi. Ideálne pre deti ktoré boli adoptované ako bábo, alebo malé dieťa, čo si nepamätá život mimo adoptívnej rodiny.

Rozmýšľate ako svojmu dieťatku povedať, že je adoptované? Máte obavy ako sa rozprávať o tejto citlivej téme? Chcete ho uistiť, že je milované?

Pre adoptované deti je obzvlášť ťažká téma opustenia / neprijatia a s tým súvisiaci smútok, hnev, strach, pochybnosti o sebe, či dokonca hanba a vina. 

Pomocou rozprávky a námetov na diskusiu sa citlivo riešia aj (nevyslovené) detské otázky: 

  • Prečo ma moja biologická mama nechcela? 

  • Čo sa jej na mne nepáčilo?

  • Bola moja biologická mama zlá? 

  • Odložia ma rodičia v budúcnosti preč, ak sa na mňa budú hnevať?

  • Naozaj ma rodičia ľúbia, aj keď som sa maminke nenarodil / nenarodila z bruška? 

  • Som menej ako ostatné deti, za to, že som adoptovaný / adoptovaná, alebo za to, že mám inú farbu pleti? 

  • Kam patrím a kto vlastne som?

Spoločné čítanie s rodičom pomáha adoptovanému dieťaťu zodpovedať otázky ohľadom jeho identity, aby sa cítilo prijaté, ľúbené a v bezpečí. Tým sa posilňuje aj jeho zdravé sebavedomie. Kniha je vhodná pre deti od troch do osem rokov na spoločné čítanie s rodičmi. 

Kniha robí radosť už vyše 200 deťom

milujeme ju.png
milujeme ju (4).png
milujeme ju (2).png

Čo povedali čitatelia o knihe

Autor: Michaela Ray

Knižku som prečítala jednym dychom, je nádherná od zaćiatku až do konca, vrátane ilustrácií. Oceňujem jednotlivé kapitoly, v ktorých sa riešia presne tie otázky, ktoré riešime a budeme riešiť ako adoptívni rodičia s našimi deťmi.

Kniha je písaná s citom, každý tam nájde to, čo práve potrebuje. Je písaná adekvátne detskému veku a uvažovaniu. Je to skvelý spôsob, ako priblížiť otázku tak zložitej  adopcie svetu malého človiečika. 

Velmi oceňujem aj krásne a výstižne a dojímavo napísaný príbeh srdiečkovej maminky, myslím, že krajšie to už vystihnúť nešlo. Verím, že knižka si nájde svoju cestičku k čitatelom a velmi rada podporím jej vznik.

Martina Jančušková Srdiečková mama 2 ročného chlapca

Spracovanie témy osvojenia v podobe rodiny Zajkovcov je originálne a milé. Jednoduchý a príjemný text, s ktorým sa dá pracovať hlavne s deťmi v predškolskom veku a to možno nielen pre adoptívnych rodičov, ale aj ako malé vodítko pochopenia pre pedagogických pracovníkov. Mnoho z nich možno nechápe, nazvime to "individuálny prístup". 

Zvlášť oceňujem krásne ilustrácie. Ďakujem Vám osobne za Váš čas, že ste si našla priestor aj pre osvojené deti a veselou formou spracovala túto tému. To je kniha, ktorú som dlho hľadala. 

Zuzana Krompigel s manželom "čakatelia na malého Zajka"

Především první část knihy jsem musela číst postupně, protože mi vstupovaly do očí slzy. Příběh je krásně emotivně napsaný a dobře pochopitelný i pro děti. Velmi oceňuji že za každou částí příběhu jsou náměty pro rodiče, jak s danou kapitolou lze pracovat.

Máme nyní již 4 letou adoptovanou holčičku, která přišla k nám do rodiny, když jí bylo 1,5 roku. Stále častěji hovoříme o její cestě k nám. Mám k dispozici 2 dětské knížky, které jsou rovněž zpracovány jako příběh pro děti, ale Vaše kniha mi přijde ještě lépe a podrobněji zpracovaná a to tím, že se nezabývá pouze částí, kdy rodiče čekají a poté jim přijde dítě do rodiny, ale, že zmiňuje i další důležité životní etapy, které pro přijetí děťátka nastanou.

Krásný je i skutečný příběh adoptivních rodičů na konci knihy. Děkuji Vám, že se tomuto tématu věnujete a pomáháte tak nejen nám rodičům, ale především našim adoptivním dětem, pochopit jejich životní příběh.

Eva Jankulárová Mama 4 ročného dievčatka a staršieho chlapca

Knižku Som skvelé dieťa som kúpila svojej 2,5 ročnej dcére, ktorá sa do nej hneď zamilovala. Hoci jej neustále hovorím, že ju ľúbime, že sme na ňu dlho čakali, kým nám ju Ježiško poslal, po prečítaní knižky sa v niektorých veciach utvrdzuje a nám sa tak ľahšie komunikuje. Napríklad, keď ju hreším, pozrie sa na mňa tými sladkými modrými očami a spýta sa: "Maminka, ľúbiš ma, aj keď neposlúcham?" Nielenže ju uistím o mojej láske, ale ja sa zbadám a upokojím, a tak knižka vychováva aj mňa.

Dieťa z neba, je ešte o stupienok vyššie ako Som skvelé dieťa. Vysvetľuje "iný" vstup dieťaťa do rodiny, dospelých učí milovať nielen dieťa, ale aj človeka, ktorý jemu aj im dal život. Keďže sme sa o vlastné dieťa usilovali 9 rokov, tiež sme uvažovali o adopcii. Boh to napokon zariadil tak, že som aj bruškovou aj srdiečkovou maminkou, ale plne dokážem pochopiť rodičov, ktorým táto cesta nebola dopriata. Určite im pre ľahšiu komunikáciu so srdiečkovým dieťatkom odporúčam knižku Dieťa z neba. Často nám niektoré veci prídu úplne samozrejmé, no keď ich dieťaťu prečítate, a teda poviete, zistíte, že pre dieťa tak samozrejmé nie sú a potrebuje ich počuť."

Mgr. Veronika Tylková Brušková aj srdiečková maminka 2 dievčatiek

Veľmi pekne spracované cez zvieratká na pochopenie pre deti. Aj mne sa ľahšie chápali jednotlivé témy cez rozprávku o zajačikoch. Páčia sa mi návrhy pre rodičov na konci kapitoli, čo a ako s deťmi rozprávať, ako deťom správne vysvetliť tie témy na základe rozprávky.

Mňa si adoptovali keď som mala rok. Mamka mi veľakrát hovorila jednu múdru vetu:,, Nie je rodič ten ktorý porodí, ale ten ktorý vychová." Stále mi hovorila, že ma ľúbi ako vlastnú, že nie som iná len preto, že som adoptovalna a je rada, že ma má. Keby mi v detstve čítala túto knihu, pochopila by som to asi ešte viac, aj keď myšlienky, čo sú v knihe mi hovorila, len trošku inak. 

Mária Mazáková Mama 2 detí, sama je adoptovaná

Knižka je výborná na čítanie pre rodiča s osvojeným dieťaťom. 

Zuzana Petrincová Sociálna poradkyňa - Návrat, o.z.
Selection_169.png

Michaela Ray pochádza z Bratislavy, žila v Amerike, ale osud ju nakoniec zavial do Belgicka, kde dnes
býva s rodinou.
Pracovala viac ako dekádu v korporátnych financiách.
Zlom nastal po tom, čo vyštudovala neuro-lingvistické programovanie na NLP Univerzite v Kalifornii.
Vďaka tomu si spracovala podvedomé bloky a zvýšila svoje sebavedomie.
Zmenil sa jej život.

Neskôr začala pomáhať ako NLP koučka aj iným ženám, predovšetkým v oblasti vzťahov.
Všimla si, že pôvod ich problémov pramenil v podobných situáciách z detstva.
Po narodení dcéry rozmýšľala, ako ju bezpečne previesť týmito situáciami.

A tak prišiel nápad na knihu Som skvelé dieťa - 7 pilierov detského sebavedomia, ktorá už dnes pomáha v tisícoch rodinách. Medzitým ju oslovili rodičia adoptovaných detí s otázkou, či je aj pre nich knižka vhodná. Cítila to ako svoje poslanie, prispôsobiť knihu tak, aby si v nej adoptované deti našli témy, ktoré sa dotýkajú ich srdiečka.

Selection_213.png
20221009_100322.jpg
Selection_225.png
Selection_226.png
Selection_227.png
Selection_212.png
Selection_211.png

Je to citlivo spracovaná kniha na citlivú tému. Sama som mamou adoptívnej dcéry (4 ročná) a s knihou sa maximálne stotožňujem. Ano deťom je nevyhnutné hovoriť pravdu od samého začiatku s prihliadnutím na vek. Hovoriť im, že sú výnimočné, chcené a vytúžené. Že prišli na tento svet robiť radosť a preto sú vlastne deťmi šťasteny, i keď sa ich bio mama vzdala.

Je jasné, že deti budú chcieť poznať svoje korene, to kým naozaj sú, no úlohou srdiečkových rodičov je aj to, pomôcť im nájsť seba samého. Verím, že sa táto kniha dostane k čo najväčšiemu počtu ľudí, pretože je doslova nutné hovoriť o adopcii, o pocitoch, ktoré ju sprevádzajú a o tom, že to je tá najprirodzenejšia vec na svete. Aspoň pre ľudí, ktorých sa to týka.

Mgr. Katarína Reptová Srdiečková mama 4,5 ročnej dcéry

Kniha se mi moc líbila a věřím že pomůže rodičům kteří adoptovali děti. Je to krásné rozepsané a formou pohádky a ilustrace jsou krásné. 

Naďa Parýzková
milujeme ju (3).png
milujeme ju (1).png
milujeme ju (5).png
milujeme ju (6).png
milujeme ju (3).png
milujeme ju (4).png

Čítala som ju dcérke Paulínke (5r., máme ju doma z porodnice). Keď som dcérke vravela, že mám knižku o adoptivanom zajkovi, tak dcérka sa na ňu veľmi tešila, teda obzvlášť na knihu k tejto téme. A páčilo sa jej. 

My dcérke vravíme, že aj keď nie sme spolu, tak stále ju máme v srdiečku a sme blízko. Podľa mňa tak ako treba hovoriť pravdu od začiatku, že je osvojené, tak rovnako nech sa neidealizuje postoj biologickej matky k dieťaťu, aby raz nezažilo v tomto smere sklamanie. 

Knižka je naozaj krásna, už dnes si viem predstaviť, že bude ďalšou dcerkinou obľúbenou. Čo bolo pre mňa nové, tak hrozne sa mi pačila ta ochranná bublina, ktorú si tvoríme.

Oľga Frankova Srdiečková mama 5 ročného dievčatka

Knih tohoto typu je u nás stále jako šafránu, o to víc vítám každou další. Celkově se nám kniha velmi dobře četla, s tématem pracuje velmi citlivě. Je skvělé, že se nezapomnělo ani na původní matku. Vše hezky rozdělené do několika celků, kapitol. Jako "srdíčkový" rodič jsem ocenila prvky koučinku zahrnuté do příběhu, poučky na závěr, jak s knihou pracovat a jaké otázky s dítětem probrat.

Marketa E. Srdíčková maminka

Knižku mi čítala dcéra (13 ročná). Páči sa nám obom. Námety pre rodičov už nie sú pre našu rodinu, to máme prebraté s deťmi od ich prijatia. Ale páči sa mi to ako návod. 

Ten bonusový skutočný príbeh s kresťanskou témou sa mne nepáči. Ale beriem to tak, že možno osloví viac kresťanov prijať dieťa.

Maťa Laskovičová Srdiečková mama 2 detí

Knihu som prečítala mojim deťom (10 a 7 roční chlapci), obaja prišli do rodiny ako bábätká. Páčila sa mi, chlapci mali aj dosť otázok. Najviac sa pýtali na to, či ich BIO mama mala rada, keď sa ich vzdala. 

Ohľadom sebavedomia deti, ktoré sa snažíme budovať: Raz som počula syna, ako sa hádal so spolužiakom, zachytila som vetu :"teba si rodičia museli nechať, ale mňa si vybrali!"  A ešte humorne, ale to by ste museli vidieť, keď sa chlapci pohádaju doma, tak si nadávajú že ty si väčší cigán ako ja ! 

Jana Jandová Srdiečková mama 2 chlapcov (7 a 10 ročný)
milujeme ju (1).png
Untitled design (6).png
Untitled design (5).png

Nelka má 3 roky. Postupne ju pripravujem na informácie o jej príchode na svet. Nemám veľký dar reči, ale s Vašou knihou sa mi budú určité témy otvárať omnoho jednoduchšie. Prínosné je určite aj to že rozvíja u dieťaťa sebavedomie a pocit istoty že patrí svojim rodičom a že je milované.

Je to naozaj skvelá pomôcka pre rodičov a povedala by som že aj pre najblizšich, aby si rozšírili vedomie o tom aké pocity prežívajú detičky, ktoré sa narodili rodičom zo srdiečka. Dám ju určite prečítať sestre a mojim rodičom, aby mali predstavu ako vysvetlit Nelke niektoré bežné každodenné situácie. Veľmi sa mi páči bublinka bezpečia, tú určite začneme spolu budovať.

Barbora Sekačová Srdiečková mama 3 ročného dievčatka

Jako sociální pracovnice, vždy velmi oceňuji knihy, které mohou pomoci, k lepší spolupráci s dětmi, ať již na jakékoliv téma. Líbí se mi to propojení dětského příběhu a daného tématu. I ilustrace jsou nádherné. Líbí se mi náměty, které vyplynou z úryvku příběhu, na ,,práci,, s dítětem.

Jediné co mi úplně nepasovalo, bylo podle mě, až velké ,,vychvalování,, biologické matky. Samozřejmě vím, že by zrovna nejlepší nebylo házet na ni špínu. Ale ve většině případů, co jsem viděla v praxi, většina těch matek nedávají dítě pryč kvůli tomu, aby se dítě mělo lépe. A pak hrozí, že kdyby se dítě se svou biologickou matkou setkalo a ta řekla svůj pohled na věc, že by to dítěti mohlo narušit důvěru v adoptivní rodiče. 

Samozřejmě, že je to můj subjektivní názor, asi ovlivněn určitými skutečnosti z praxe. Každopádně to nic nemění na faktu, že kniha je velmi povedená a opravdu skvělým způsobem zpracována.

Lucie Jourová Sociální pracovnice

Kniha je moc hezky napsaná a moc se mi líbila. Ten příběh je povedený a myslím, že i já bych ledacos z něho použila při vysvětlování naší srdíčkové holčičky jak k nám přišla. Myslím, že by se mohla líbit hodně srdíčkovým rodičům. :-) 

Martina Škopová Srdíčková maminka holčičky

Krásne príbehy o zvieratkách, na ktorých autorka vysvetľuje nielen adoptivným deťom hodnotu človeka. Časť o rovnocennosti by som prečítala všetkým menším deťom v škole, pretože vysvetľuje deťom prijatie inakosti človeka, čo je veľmi dôležité práve v dnešnom čase. Príbehy sú láskavé, poučné a určite oslovia svojou témou široký okruh rodičov a ich detí. 

Marta Palenikova Učiteľka na základnej škole
milujeme ju (55).png
2and.png
milujeme ju (12).png

Náhradná rodina je pre adoptované dieťa miestom, kde sa napĺňa jeho potreba bezpečia a prijatia. Kniha je postavená na pilieroch, ktoré pomôžu vytvoriť u adoptovaného dieťaťa vedomie vlastnej hodnoty. To, že je chcené, prijaté, ľúbené, rovnocenné, výnimočné... sú podstatné veci k tomu, aby sa dieťa v živote cítilo dobre a aby vedelo nájsť svoje miesto vo svete.

Knižka spája rozprávkový príbeh s odbornými poznatkami, ktoré môžu prispieť k rozšíreniu vedomostí adoptívnych rodičov, ale aj k prehĺbeniu vzťahu s prijatým dieťaťom. Prostredníctvom rozprávky o rodine zajačikov nás prevedie jej cestou prijatia opusteného dieťaťa, a rôznymi situáciami, ktoré spolu prežívajú.

Neobchádza ani príbeh jeho „bruškovej“ mamy – ktorá mu darovala život, ale nemohla sa oňho postarať, pričom je tu vyzdvihnutá vďačnosť, ktorá môže byť prínosná. Svoju úlohu tu majú aj kamaráti - zvieratká, ktoré niekedy poradia, inokedy pomôžu niečo objaviť a sú tiež dôležitými spoločníkmi na ceste k sebapoznaniu. Na konci každej kapitoly autorka ponúka otázky a námety na uvažovanie, ale aj praktické rady, ako vyriešiť problematické situácie a upevniť sebavedomie prijatých detí. Rozprávkový príbeh odporúčam pre deti od 3 rokov. Nájdu si tu svoje rodičia, ktorí sa chystajú prijať dieťa, ale aj takí, ktorí už adoptované dieťatko majú.

Marianna Čaučíková Brušková aj srdiečková mama 2 deti, autorka knihy o adopcii PLÁVAJ LYDKA

Naša dcérka má 2 roky a 4 mesiace. Domov k nám prišla ako 10 dňová. Knižočka je skvelá. Ja ako málo kreatívny a nie príliš skúsený pisateľ som si už dlhšie lámala hlavu, ako to malej začnem hovoriť, akú rozprávku si vymyslím....

Veľmi sa mi páči, ako píšete o tom, že deti prichádzajú aj z mamičkinho srdiečka. Je to krásne a je to naozaj tak...

Naša Klárka sa ešte nepýta, ale veľmi teraz rieši, že bábätká cucajú mliečko a že ona pije z fľaše. Tak som jej povedala, že je adoptovaná...je to pre ňu zatiaľ len slovo, ale nebude úplne nové, keď bude troška väčšia. Počula som ju ako sa hrá s bábikou a vraví jej, Ty si naše milované, adoptované bábätko. 

Katarína Drličková Brušková a srdiečková mama 2 deti (3r a 16r)

Knihu jsem ji přečetla asi na třikrát, jelikož mě to nějak dojalo. (Manžel se divil proč brečím.) Tato kniha by si zasloužila vydání i v českém jazyce je totiž absolutně dokonalá a měla by být jako povinná ke každému osvojenému prckovi. 

Nasledne jsem ji přečetla našemu Matějovi (česky). No spani se nekonalo a rozebirali jsme další hodinu pohadku. :-) Nicméně se ted k ni rád vrací. I kdyz cteme klasicke pohadky vzpomene si a vyzaduje tu o kralickovi. Za me top.

Kateřina Pražáková Srdíčková máma 3 leteho kluka

Knižka je veľmi krásne ilustrovaná. Môj 3 ročný syn si ju pozerá stále dookola, ukazuje prštekom na obrázky a chce, aby som mu o zajačej rodinke čítala zas a znova. Mne sa najviac na knižke páči to pomenovanie "brušková" a "srdiečková" maminka. A rovnako sa mi páči vysvetlenie, že aj tá brušková maminka ho mala rada, chcela pre neho to najlepšie a práve preto ho poslala srdiečkovej maminke. Myslím, že tieto označenia sa mi vryli hlboko do duše a začnem ich používať aj v reálnom živote.

Katarína Haringová Mama 3 ročného chlapca

Kniha pomáha najmenším deťom veľmi citlivým sposobom pochopiť, že dieťa môže prísť do rodiny rôznymi spôsobmi. Rovnako im ponúka odpovede na otázky, prečo sa niektoré maminy rozhodnú dať dieťa na adopciu. V tomto by mohla byť kniha nápomocná aj pre niektorých dospelých ľudí. Páčili sa mi myšlienky o vytvorení bezpečného priestoru či spôsoby, ako pracovať so sebavedomím. Viem si predstaviť, že kniha by mohla poslúžiť aj ako pomôcka pri práci s kolektívom detí, ktoré by mohli lepšie vnímať, ako sa adoptované deti môžu cítiť. 

Silvia Vankova

Téma náhradného rodičovstva bola pre nás uplne novou, nepoznanou a zároveň pre mňa ako rodiča výzvou, že ako ju predstavím synovi. Zajačikov má synček rád, bola som teda optimistická.

Knižku sme si prečítali viackrát a postupne synček (3r) začal vnímať rozdiely. Začal veci pomenúvať svojou detskou rečou a postupne si začal uvedomovať aj spoločné znaky zajačej rodinky s tou našou. 

Knihu budeme čítať aj naďalej, pretože verím, že daná téma je obohatením pre dieťa aj pre rodiča a rada by som takto podporila, toleranciu, pochopenie, lásku detí k ostatným deťom, ktoré aj keď majú iný štart do života, stále sú to ľudia rovnakí ako my.

Jana Vranková Biologická mama 3 ročného chlapčeka

Som veľmi šťastná, že vznikla kniha s verziou pre nás, pre rodičov a adoptované deti, pre naše deti z neba. Verím, že kniha nám bude nápomocná pri výchove a a pri riešení rôznych životných situácii.

Silvia Litvakova Srdiečková maminka 3r chlapca

Knihu jsem četla se svým synem, který krásně poslouchal. Kniha se mi líbí je to krásně napsané. Syn ji chce slyšet stále dokola. A kdyby byla v češtině bylo to úžasné. ROZHODNĚ KNIHU KOUPÍM STRAŠNĚ RÁDA.

Renata Schönberger Srdíčková maminka 2.5 leteho kluka

Jsem moc ráda, že se mi kniha dostala do rukou. Je mi 30 let a od svých 17let vím, že nemůžu mít děti. Pro adopci jsme se s manželem rozhodli v srpnu 2020 a od září 2021 jsme na seznamu žadatelů. Stále čekáme na náš kouzelný telefon a musím říct, že si umím představit, číst vaši knihu našemu děťátku. Číst dokola a povídat si o každém tématu. Ještě by se možná hodila kapitola právě o setkání s biologickou maminkou. Je to velké téma pro všechny adoptivní rodiče i děti.

Petra z Prahy Cakatelka na kúzelný telefón

Před měsícem jsme si domů přivezli chlapečka (1 r) a bylo to velmi náročné (změna, zoubky, sžívání). Vaše kniha se mi líbí, snadno se čte a velmi se mi líbí, že není infantilní. Velmi se mi líbí, že příběhy jsou krátké, protože udržet pozornost malého dítěte (zvláště u našeho) je nadlidský výkon. Ilustrace je také velmi pěkná, myslím, že zaujme jak batole tak o starší dítě.

Ráda bych ještě doplnila, že spousta srdíčkovych rodičů (zejména maminek) nemá od začátku ten wow pocit a mateřská láska okamžitě nezahoří. Pro ty možná bude těžké pracovat s náměty pro rodiče. Jinak se těším, že kniha vyjde, doufejme i v české verzi. 

Lucie Pešová Srdíčková maminka 1 leteho kluka

Jemná a krásna knižka. Z obrázkov je cítiť emócie, lásku, zvedavosť zvieratiek. U nás príbehy fungovali prostredníctvom obrázkov. Každá z rozprávok obsahuje dôležitú informáciu či emóciu ktorá je veľmi pekne schovaná v príbehu. Veľmi oceňujem dĺžku príbehu, úplne nám stačil jeden príbeh pred spaním, stihli sme ho dočítať. Synček (4r) ešte po dočítaní má potrebu rozobrať obsah a zamýšľa sa nad tým.

Námety pre rodičov - za nás vhodná súčasť, prešla som si jednotlive odporúčania a veru niektoré mi pripomenuli že sme ešte nepreberali tú tému. Celkovo je to veľmi podarený kúsok ktorý určite chceme v našej knižnici. Čítame si ju každý večer a synček si prosí príbehy o zajačikovi.

Františka Vojteková Srdiečková mama 4 ročného chlapca

Knížka je úžasně sepsaná. Celý příběh je pro děti lehce pochopitelný. Velmi se mi líbí úkoly k zamyšlení a cvičení po přečtení jednotlivých kapitol. Knížka není jen pohádka, ale terapeutický materiál. V budoucnu ho velmi ráda vyzkouším na mém ado synovi. Skvělá práce, děkuji. 

Eva Benešová Srdíčková mama miminka

Knížka je velmi zajímavá, okouzlující ilustrace a jistě bude přínosem pro všechny děti i rodiče v náhradní rodinné péči.

Renata Smítalová Srdíčková maminka děvčátka

Máme 8 měsíců doma prcka a začátky nebyly lehké a hodně mě semlely, ale díky Vaší knize jsem si ještě víc ujasnila jak chci synovi předat informace o adopci. Na některé věci jsem, před přečtením knihy, měla jiný názor a tak, jako se o nich píše ve Vaší knize, bych o nich nemluvila, ale po přečtení mi došlo, že můj postup by malému mohl ublížit a tak rozhodně pojedu podle Vaší knihy.

Takže Vám chci poděkovat, protože ta kniha je velice důležitá a mně osobně pomohla ujasnit si co a jak dál. Rozhodně bude přínosem pro všechny ado-rodiče a vřele jim všem doporučuji ji přečíst.

Silvie Fránová Srdíčková máma chlapečka

Veľmi sa mi paci akým štýlom je kniha písaná, ze je taka pozitívna a radostná. Za mňa veľké plus, ze biologická mama je zobrazená kladne, lebo naozaj aj my sme jej veľmi vďační ze si vybrala tu ťažšiu cestu. Dieťatko donosila aj keď vedela ze sa ho bude musieť vzdať, nevybrala to `lahsie` ísť na potrat. 

Aj to ze dieťa má od malička vyrastať s tým ze je adoptovane je nesmierne dôležité. Poznám deti ktoré sa to dozvedeli v dospelosti alebo v puberte a brali to ako veľkú zradu od rodičov ze im zahájili takúto dôležitú vec ako ranu pod pás. 

Nech je tato kniha povzbudenim pre všetkých, aj tých ktorí majú adoptovane deti aj tých ktorí nad adopciu uvažujú. A aj pre klasické rodiny je určite obohacujuca...

Jana Vnukova Srdiečková mama 1 ročného a 8 ročného chlapca

Knížka je krásně psaná, moc se mi líbila i slzy mi ukáply. 

Doufám, že pak bude k sehnání i v češtině, abych ji mohla předčítat i našemu chlapečkovi.

Tereza V. Srdíčková maminka

Kazda jedna stranka tejto knihy sa ma hlboko dotkla. Pribeh je jednoduchy no hlboky, plny symbolov, pre dieta i rodica liecivy. Kniha ponuka terapeuticke nastroje ako tazku a bolestivu cestu prijateho dietata premenit na zivotne dobrodruzstvo plne lasky a istoty. Velmi ma oslovila napriklad praca s "bublinkou bezpecia". Kniha mi tiez pripomenula, ze sa nemozno zamerat iba na zivotnu cestu prijateho dietata ale tiez cestu jeho nahradnych rodicov a ako spolu vytvaraju jedinecny zivotny a laskavy pribeh. Dakujem autorke, ze sa podujala na tento projekt. Urcite bude pre mnohych pomocou.

Bianka Kováčová Srdiečková mama 2,5 ročného Ivka

Povodnu knizku som kupila pre nasu (vtedy 1r) pestunsku dcerku uz v jej povodnej verzii, pretoze ma jej namet o budovani sebavedomia krehkej detskej (opustenej) dusicky velmi oslovil. 

To, ze teraz vychadza specialna verzia dokonale personalizovana aj pre deticky zijuce v nebiologickej rodine beriem ako obrovsky dar.  Autorke som nesmierme vdacna za citlivy a vnimavy pristup k tejto specialnej teme a velku zaangazovanost pri vyladeni textu a obrazkov v knizke, aby co najlepsie zohladnovali potreby a vychovne smerovanie efektivne a laskyplne fungujucej rodiny s prijatym dietatkom. 

Dominika Kanisova Adoptívna mama 2 a 3 rocnych dievcatiek

Kniha pro mě byla velmi milým překvapením. Jednoduchý pohádkový příběh je psaný velmi srozumitelně, něžně a přitom nabízí dostatečný prostor pro zodpovězení otázek dítěte, které se vyvíjí spolu s dítětem. Spolu s krásnými ilustracemi zaujme i velmi malé děti. Podněcuje přemýšlení nad jedinečností adoptovaných dětí velmi citlivým způsobem, aniž by podsouval konkrétní úhel pohledu. 

Je to knížka, která by měla mít svoje pevné místo v knihovničce osvojeného dítěte a ke které se budou děti vracet. Rodičům nabízí velmi cennou pomůcku při otevírání nelehkých témat a rozhovorů, které se tímto stávají vzájemnou terapií. 

Pavlina Gembicky Maminka dvou dcer, z nichž právě jedna je dítětem z nebe

Deti vedia porozumieť a prijať aj náročné pochopiteľné pravdy, keď sú prerozprávané v dobrom príbehu. Táto knižka odovzdáva deťom a aj rodičom cez príbeh to, čo túži každý milujúci rodič odovzdať dieťaťu.

Petra Jaššáková Psychologička a adoptívna mama

Knížka je moc krásná a smyslupná, líbí se mi, že to není jen příběh, ale obsahuje i náměty na další rozhovory s děťátkem. Při čtení příběhu jsem celou dobu brečela, protože mě to úplně vtáhlo a pohltilo (já často nebrečívám, takže je to opravdu působivé). Ráda si knížku koupím a budu číst s dcerou, bude-li k prodeji.

Markéta Bohunická Srdíčková maminka 3 leteho děvčátka

Knižka prekvapila jednoduchým a zrozumiteľným príbehom. Rodičia v nej nájdu základný návod ako odpovedať na zvedavé otázky dieťaťa. Ako byť o krok ďalej a mať vedomosť o prežívaní dieťaťa, a tak byť pripravený reagovať s kľudom a pochopením. Odporúčam knihu čítať spolu s deťmi, keďže minimálne tie moje mali nekonečné množstvo otázok. Situácie opisované v knižke nás podnietili k dlhým rozhovorom a vysvetľovaniam. Som vďačná za túto milú knižku, lebo pomohla mne a mojim deťom nazrieť do témy adopcie, o ktorej sa nie vždy otvorene hovorí. Určite sa k nej ešte vrátime.

Jana Debnáriková Biologická mama 2 deti
161810324_10222017859213209_4757063599526563294_n.jpg
milujeme ju (8).png
milujeme ju (7).png

Stretnutia s rodinami, ale aj s učiteľmi na školách mi nejak potvrdzovali, že táto knižočka môže byť pomocou, vlastne by bolo dobré, keby bola čím skôr! 

Po prečítaní tejto útlej knižočky ma zaplavil silný pocit, že každé prijaté dieťa je úžasná bytosť. Nie, nie sú to tí odvrhnutí, opustení, ponechaní. Sú to tí, ktorí prešli zázračnou cestou, tí, ktorí majú viac. Viac mamičiek, viac narodenín, viac oteckov, súrodencov, či „záchranárov“, ktorí hľadali pre nich pomoc.

Ich zranenia môžu byť zahojené špeciálnou starostlivosťou rodičov, ich uzdravujúcim prístupom. Príbeh Zajkovcov snúbi v sebe dve knihy súčasne: za ruky sa držia liečivý príbeh pre deti a sprievodca pre rodičov. Kniha napomáha aj dospelým pomenovať veci. Áno, niekedy práve nájsť vhodné slová je pre rodičov výzva. Tu nájdu odpoveď aj na takú ťažkú otázku, akou je „a čo moja biologická mama?“ – aj keby sa už nikdy viac nestretli, budú navždy „prepojení lúčmi slnka“.

Mgr. Daniela Vrabľová Poradkyňa v Návrat o.z. a autorka knihy Zori a opustené vajíčko

Jsem moc ráda, že se mi vaše připravovaná kniha dostala do rukou. Máme osvojenou 11měsíční holčičku a přemýšleli jsme, jakým způsobem ji sdělit, jak se věci mají. Tato kniha popisuje láskyplně formou pohádky, jak se vlastně takové děti dostanou k nové milující rodině. Vyprávění o zvířátkách je opravdu něžné a pochopitelné dle mě i pro předškolkové děti, pomáhá jim porozumět, že jsou rovnocenné s ostatními dětmi a svým způsobem i výjimečné. Oceňuji i výklad pod čarou pro dospělé pod každou kapitolou a nastínění možných odpovědí na záludné dětské otázky. 

Moc se těším, až ji přečteme naší Kačence, a až pochopí, jak je to s bříškovou maminkou a srdíčkovými rodiči.

Pavlína Myslivcová Srdíčková maminka

Dieťa z neba je knižka, ktorá tu doteraz chýbala. Je určená už pre tých najmenších aj trošku väčších. Rozprávka o zajačikoch, oboznamuje osvojené detičky s ich príbehom. Môže slúžiť ako nástroj na spracovanie tém ohľadom prijatia osvojeného dieťatka nie len pre deti, ale aj pre samotných rodičov. Nájdu v nej formulácie, ktorými svojim deťom pomôžu k zdravému prijatiu seba a svojej histórie. Hravým spôsobom pomenúva postoje, ktorými môžu rodičia a neskôr aj deti sami sebe komplikovať prijatie svojej cesty. Aj práca s náročnými témami adopcie či pestúnskej starostlivosti môže byť hravá, rozprávková, milá, čo ukazuje práve knižka Dieťa z neba.

Lýdia Ondrejkovová Psychologička, lektorka & srdiečková mama 3 ročného chlapca

Chcem sa poďakovať za dar, ktorý ste nám dali v podobe knihy Dieťa z neba.

Náš Šimon má 9m. A takmer toľko je aj v našich srdciach. Už pri čítaní prvej kapitoly som plakala, lebo to bolo o nás. Vrátila som sa v čase a prežívala to všetko opäť. Všetky tie emócie očakávania, smútky, sklamania, až po obrovskú radosť a pokoj, ktorý prišiel so Šimonom do mojho srdcasom. So Šimonom sme zatiaľ pri obálke knihy a páči sa mu. Je súčasťou nášho večerného čítania.

Monika a Michal srdiečkoví rodičia malého Šimona