Ako vyjednávať sám so sebou tak, aby som vyhral?
Nazvime si tieto osobnosti v hlave A a B. U Jany osobnosť A “chce zábavu a slobodu” a osobnosť B “chce rodinu”. Takto sa hádajú:
A na adresu Bčka: “Čože, ty sa chceš sa viazať? Vieš aký nudný bude tvoj život? Každý deň bude predvídateľný, ten istý chlap, rovnaké rozhovory, rovnaký sex, prídeš o skutočný život!“
B nesúhlasí a nakladá Ačku: „Si hlúpa, uletená a nezodpovedná. Nenávidím ťa, však ty uvidíš, keď to takto pôjde ďalej, zomrieš sama!“
Jana však nevie, že má tieto dve osobnosti vo svojej hlave, keďže žijú v jej podvedomí. Jediné, čo vie je, že napriek jej úsiliu nájsť si priateľa to proste nefunguje. Čo s tým?
Čo keby A a B mohli spolu vyjednávať a nájsť riešenie, ktoré vyhovuje obom? Vďaka technikám NLP (neuro linguistické programovanie) sa dá nadviazať vnútorný dialóg. Pozrime sa ako na to. (Na záver článku je uvedený postup NLP cvičenia v bodoch.)
Predstav si, že si posadíme osobnosti A a B do kresla oproti sebe. Spočiatku sa vzájomne vidia ako nepriatelia.
A sa stažuje na B: „Je príliš závislá, nudná a predvídateľná.“
B sa stažuje na A: „Je príliš nezávislá, uletená a nestabilná.“
Zlom však nastáva, keď si vypočujú motiváciu jeden druhého, čo sa v skutočnosti pokúšajú dosiahnuť.
A chce byť súčasťou skupiny priateľov, slobodne sa prejavovať a byť akceptovaná.
B chce prežívať blízkosť a lásku s partnerom, bezpečie rodiny a vytvoriť zmysluplný život.
Sú prekvapení, keď si uvedomia, že majú spoločné ciele. Obaja hľadajú porozumenie a chcú niekam patriť. Rozhodli sa spolupracovať a spoločne si stanovili nový cieľ. Obaja budú zmysluplným spôsobom investovať do POROZUMENIA a budovať si miesto kam PATRIA, kde sa môžu bez obáv prejaviť a byť sám sebou.