Ako získať sebavedomie po rozvode

Brnak-037 (1).jpg

Dnes som sa porozprávala s Katarínou Brňákovou. Kedysi bola ponižovaná, zažila úplne dno a beznádej. Dnes je to úctyhodná žena, sebavedomá podnikateľka, matka troch detí a národne ocenená autorka. Je zakladateľka medzinárodného projektu na osvetu dojčenia a prezentuje svoje názory aj priamo na ministerstve. 

Ale začiatky mala veľmi ťažké...

Katarína trpela pri pohľade na to, ako doktori režú jej dieťa, ako stoná od bolesti a ona mu nevie pomôcť. Kvôli vážnemu zápalu bojovalo v nemocnici o život. Veľmi sa bála, či to vôbec prežije. Mala pocit, že ako matka zlyhala, pretože nedokázala predísť tejto situácii. Neustály strach, výčitky a bezmocnosť jej spôsobili traumu. Hoci sa dieťa nakoniec uzdravilo, Katarína sa kvôli traume opustila.

Veľmi pribrala a nemala silu starať sa o seba ako predtým. Následkom nedostatočnej podpory okolia a vážnej manželskej krízy, okorenenej neverou manžela, sa Katarína takmer zrútila. Prudko chudla, nemala chuť do života, často plakala a nevidela pred sebou už žiadnu budúcnosť. V jedno ráno sa pristihla pri myšlienke “Nebolo by lepšie, keby som nežila?” Zrazu sa ale strhla. “Ale však mám tri deti, čo bude s nimi, ak tu ja nebudem?” Musím sa predsa o nich postarať. Myšlienka na deti bol v tej chvíli jediný záchytný bod. Vďaka deťom našla zmysel začať odznova.

Ako získať stratené sebavedomie, keď je človek úplne na dne?

_MG_1607 – kópia (1).jpg

Začala maličkými krokmi. Každý deň hľadala niečo, za čo by sa mohla pochváliť a za čo by mohla byť vďačná. Aj keď len maličkosť, napríklad že vychystala deti do školy. Po čase jej tieto pozitívne minúty dňa pomohli zmeniť pohľad na seba. Uvedomila si, že si v minulosti nevážila samú seba, že sa 35 rokov ničila. Povedala si: “A dosť, toto už nie!” Začala pracovať na svojej sebaúcte. Zúčastňovala sa seminárov osobného rozvoja, zapájala sa do diskusii, písala blog, absolvovala tréningy založené na princípe NLP. 

Uvedomila si, že keď zmení svoje vnútorné nastavenie, zmení aj svoju realitu. Ako sa rozširovalo jej vedomie, zrazu videla jasne svoj diel v tom, že sama dovolila, aby bola v manželstve ponižovaná. Tým, že nemala jasné hranice, dovolila, aby im iní zasahovali do manželstva, až do jeho rozpadu. 

Prestala viniť iných za svoj osud a prebrala plnú zodpovednosť za svoj život. Definovala sa ako “žena, matka, podnikateľka, milovaná, zdravá a bohatá osoba.” Zaobchádza so sebou podľa myšlienky “Mám sa rada a zaslúžim si. Napríklad si dopriala kvalitne potraviny a prestala svoje telo kŕmiť sladkosťami. Vrátila sa znovu k svojmu životnému poslaniu šíriť osvetu o dojčení. Katarína tak nadobudla znovu životnú energiu, radosť a odhodlanie. 

Život na vyššej energetickej frekvencii

obalka_nova.png

Počas tohto obdobia prišiel nápad na knihu o dojčení z pohľadu ženy, ktorá si prešla cestou hľadania vlastnej hodnoty a sebaúcty. V knihe s názvom Dojčenie slovom aj písmom - Nebuď tá, ktorá to vzdala!, skombinovala so spoluautorom znalosti z osobného rozvoja, psychológie vývoja deti, vzťahového rodičovstva, odborné témy o dojčení s príbehmi z vlastného života. Tvorba knihy bolo nádherne obdobie, mala víziu, že to bude najlepšia kniha na Slovensku. A tak sa aj stalo, že kniha ako jediná na slovenskom knižnom trhu získala Cenu ministra hospodárstva SR, a doživotný titul Inovatívny čin roka 2018.

Tí čo Katarínu osobne poznajú hovoria, že keď vstúpi do miestnosti, akoby zasvietilo slniečko. Katarína žiari dnes na vysokej energetickej frekvencii, z ktorej dokáže pomôcť nielen sebe a svojim najbližším, ale dokonca aj svoje vlasti. Hoci nie všetko v živote ide hladko, Katarína sa dokáže na veci pozrieť takým pohľadom, aby ju to nezraňovalo, a zároveň aby dokázala šíriť lásku aj tam, kde sa stretáva s nepochopením. Je inšpirujúcou osobnosťou, je sebavedomá ale stále ostáva sama sebou, vďačná, prístupná a s láskavým srdcom. Viac o jej projektoch na https://top1knihy.sk/.

Čo radí Katarína iným, ktorí chcú nadobudnúť viac sebaúcty a sebavedomia?

118780711_10221288609996852_8882172813729282938_o.jpg

Treba začať od maličkostí. Každý deň jeden krok. Spolu je to za rok 365 krokov k úspechu! 

  • Pochváliť sa za niečo a jednu minútu denne sa pritom pozerať do zrkadla. Ak sa zdá, že nemáte na to čas, tak kľudne aj počas toho keď sedíte na záchode. 

  • Nájsť si jednu vec denne za ktorú môžem byť vďačná.

  • Usmiať sa denne na jedného človeka, niekoho potešiť, radosť sa tak znásobuje a vracia spať. 

  • Pracovať na zvládnutí strachu.

  • Objaviť svoje limitujúce presvedčenia, v čom si seba nevážim a následne to zmeniť. 

  • Modlitba a pohyb

Čo sa týka nabratia sebavedomia po rozvode, jej nová kniha “Na živote je krásne aj to” je na to ako vyšitá.

REFERENCIE


      

unnamed (1).jpg
161810324_10222017859213209_4757063599526563294_n.jpg

Stvorročnej dcere sa pribeh o zajacikoch velmi pačil, po kazdej kapitole si pytala hned dalsiu. Z psychologickeho hladiska su v knizke zdoraznene rozne psychicke konstrukty, ktore je vyznamne u deti podporit či rozvinut. Najviac nas obe zaujala kapitole o bublinke bezpecia, kedze dcera momentalne v sebe riesi rozne strachy, bublina nam pomaha s nimi pracovat."

Mgr. Lucia Baková Psychologička & mama 2 deti
173901158_207291930838493_5683932337049954449_n.jpg
Untitled design.jpg
Untitled design (5).png
Untitled design (2).png

Knižka je veľmi pekne a jednoducho zo života napísaná a je krásne ilustrovaná. Môj skoro 6 ročný syn mi nechcel dovoliť prestať čítať a ako jedna z mála posledných kníh sa mu tak páčila, že povedal, že ju bude chcieť čítať zas. Bol pri čítaní pozitívne naladený, rozprávali sme sa, pozreli sme si spolu fotky z obdobia keď bol maličký a stále sa usmieval a stískal nás. Manžel sa hneď pýtal, čo je to za knižka :)... Je super, ďakujem. 

PS: Trochu som sa obávala čo na ňu syn povie, lebo máme už "pozitívnych rozvojových" detských knižiek pár a ani jedna ho až tak nezaujala ako táto. 

Monika Erényi Mama 6 ročného chlapca
Untitled design (1).jpg
milujeme ju (6).png
milujeme ju (4).png
Untitled design (4).png

Kniha je velmi putava a krasna. Moju dceru (6r) velmi zaujala. Prave totiz prechadzame zlozitym obdobim, neviem ci je to vekom alebo mladsim bratom (1.5r), ale vo Vasej knihe sa akoby nasla. Zrazu sme riesili, co bolo ked bola malicka, ci sme sa na nu tesili, ked bola v brusku. Kniha ju oslovila a musela som jej slubit, ze si ju este precitame a porozpravame sa o vsetkom co bolo. Aj mna bavilo citat ju a spominat na vsetky tie drobnosti, ktore boli a na ktore sa vplyvom casu zabudlo.

Viera Katinova Mama 2 detí z Košíc
175162542_286165402960138_8917275696797439861_n.jpg
Untitled design (6).png

V MÉDIÁCH